Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó

Belépés/Regisztráció


Facebook Instagram Youtube Circular
Széchenyi 2020

2019. április. 25.

Hirt Istvan

25 komment

Véleményünk a mindenmentes ételekről

Tényleg egészségesebb a ’minden mentes’ menü?
 
Napjainkban bármelyik áruházlánc polcait böngésszük, egyre több ’mentes’ élelmiszerrel találkozunk: laktózmentes, gluténmentes, cukormentes, csökkentett szénhidráttartalmú, csak hogy néhány példát említsünk. Az ételgyártók és kereskedelmi láncok, illetve a média szereplői közös erővel elhitették velünk, hogy ezek az ételek/élelmiszerek egészségesebbek mint a hagyományos társaik. De vajon tényleg így van ez, vagy áldozatává váltunk az élelmiszer ipar propagandájának?
 
Cikkünkből kiderül mi a véleményünk a témában.
 
Az ételallergiára vagy étel intoleranciára a leghatékonyabb válasz egy szakorvos által előírt diéta tartása, ezt nevezzük diétás étkezésnek. A közétkeztetési törvény megköveteli az intézményektől hogy az ételallergiával küzdők számára diétás étkezési lehetőséget biztosítson. Ugyanakkor manapság a diéta, mint fogalom egybenőtt a fogyókúrával, valamiféle egészséges életmódot, trendi táplálkozási irányzatot takar. Valójában a diéta kifejezés nem más, mint egy a szervezet megváltozott állapotához igazodó táplálkozási forma. A diéta tehát nem más, mint egy különleges étrend. A diéta és az egészséges táplálkozás eltérő fogalmak, jelentésük nem fedi egymást.
 
Hogy miért tartottuk fontosnak tisztázni ezt? Mert munkánk közben, illetve, mostmár személyes körökben is egyre többször találkozunk olyan emberrekkel, akik ezt a két kifejezést egymás színonímáiként értelmezik. Előfordult már, hogy szülők szakorvosi papír nélkül is diétás étkezést igényeltek a gyermekük számára az egészséges táplálkozásra hivatozva. Jól látható, hogy a diétás étkezést sok tévhit övezi, melyeket most legjobb tudásunk szerint szeretnénk eloszlatni.
 
Tények és tévhitek az egyik legáltalánosabban egészségtelennek hitt tápanyagról: a gluténről
 
Néhány évtizede a legtöbb ember még nem is hallott a gluténról, mára pedig a fogyásra várók legnagyobb ellenségeként van kikiáltva, divatos lett kiiktatni az étrendünkből. A gluténérzékenyek esetében persze ez orvosilag idokolt, a szervezet egészségességének megőrzése szempontjából elengedhetetlen, ellenben a probléma ott kezdődik, mikor nincsenek az ilyen tipusú érzékenységre utaló jelek, mégis ezt a diétát akarjuk tartani. Szakértők szerint ugyanis semmi nincs a gluténmentes diétában, amitől varázsütésre lefogynánk. Ami elősegíti a súlyvesztést az a bevitt kalóriák számának csökkentése, a túlevés előfordulásának csökkentése. A gluténmentes nem jelent egyet az alacsonyabb kalória és zsírtartalommal, sőt, inkább az ellenkezője: az ilyen típusú ételeknél a gyártók gyakran több zsírt és cukrot használnak fel a kívánt állag eléréséhez. A Chicagói egyetem orvoskarán végzett erre vonatkozó kutatások kimutatták, hogy a gluténmentes diétát tartók körében gyakoribb a fontos tápanyagok mint a vas, kálcium, magnézium, cink, rostok és vitaminok hiánya.
 
De akkor miért hitették el velünk, hogy a gluténmentes egészséges?
 
Egyszerű a válasz: a pénz miatt. A gluténmentes és általában véve a mindenmentes étkeztetésben/ételgyártásban óriási pénz van. Ugyanazt az élelmiszert gyakran 3-4-szer többért lehet eladni, ha ráírják, hogy valami mentes. A mentes szó (angolul: free) összekapcsolódott az egészséges kifejezéssel. A drágább jobb alapon sok ember azt hiszi, hogy a minőségért, az egészségességért fizet, ha mentes ételt vagy élelmiszert vásárol miközben valójában egy szörnyű marketing gépezet áldozatává vált.
 
Az új őrület, a gluténmentes víz
 
A nyugati országokban egyre nagyobb méreteket ölt a gluténmentes őrület, újabban már a palackozott vizekre, más egyéb olyan élelmiszerekre is ráírják, melyek karakterükből adódóan sohasem tartalmaztak/nak glutént, viszont így sokkal drágábban értékesíthetők. A sima csapvíz is, valamint a világ összes ásványvize, mi több, úgy általában véve az összes víz gluténmentes. A reklámok által sugallt üzenet, hogy a gluténmentes élelmiszerek fogyasztásával egészsegesebbek leszünk pedig szimplán nem igaz.
 
Konklúzió
 
Nem árt, ha ismerjük az ételallergiák tüneteit és tisztában vagyunk azok emberi szervezetre gyakorolt hatásaival, mert baráti társaságunkban vagy közeli rokonságban is előfordulhatnak. Ellenben ne dőljünk be olyan könnyen a legújabb trendeknek, amik bizonyos tápanyagok elhagyásával egészséges életmóddal vagy rohamos fogyással kecsegtetnek. Mindig vizsgáljuk meg, ha egy fajta élelmiszert elhagyunk az étrendünkből, az milyen kockázattal járhat az egészségünkre nézve. Illetve ami talán a legfontosabb, hogy bízzunk meg a szakértőkben.
Tovább >>

hozzászólások ()

A hozzászólásod az ellenőrzést követően jelenik meg

Ha mégsem szeretnéd, hogy megjelenjen, írj nekünk és pár napon belül válaszolunk rá.

set_cookie