Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó

Belépés/Regisztráció


Facebook Instagram Youtube Circular
Széchenyi 2020

2019. június. 25.

Bakos Tamás

25 komment

Iskolai tájékoztató és nevelő program az egészséges táplálkozásért

Minden januárban újévi fogadalomként előkerül a gondolat, hogy leadjuk az ünnepek során megszerzett, illetve az előző év során szép lassacskán halmozódó extra kilokat, majd 1 hétig koplalunk, mert nem merünk ételre még csak ránézni sem, közben pedig dugig vannak az edzőtermek ebben az időszakban, vagy fél évvel később a strandszezonra készülve kiváltjuk a 10 alkalmas bérletünket, de 1 év múlva ránkszólnak, hogy járjuk le a maradék 3 alkalmat, mert kifut a bérlet, persze az alatt a 7 alkalom alatt, amíg jártunk megszakítottuk magunkat és a termi gépeket is egyaránt.

 

Sokan cselekednek így, pedig az egészséges életmód nem 2 hétig és nem időszakosan tart, inkább az életmódunk tervezése során naponta hozott döntéseink eredménye. Az egészséges életmód egy skála, ami nem fekete és fehér vagy jó és rossz. A mi feladatunk, hogy a lehető legtöbbször a lehető legközelebb járjunk a „jó” irányba.

 

Az életmódunk a szokásainkon alapul, tanulható, fejleszthető egy bizonyos fokig, de annak aki már fiatalon magába szívja, mit érdemes és mit nem, sokkal könnyebb dolga lesz az életben.

 

És itt jön be a menza gyermekek életében betöltött szerepének fontossága, ugyanis azok a gyerekek, akik igénybeveszik a szolgáltatást összes étkezésük legalább felét a menzán töltik el. Ezért annyira fontos, hogy a menza finom és egészséges legyen, ugyanakkor a közétkeztetés minősége tájékoztatás/oktatás nélkül félkarú óriás. Nagyságrendileg többet költünk közétkeztetésre az utóbbi 1-2 évben, mint előtte valaha, az olcsó/silány nyersanyagokat amik sehova nem voltak jók leváltották a minőségi anyagok, olyan élelmezésvezető és szakács kollégákkal dolgozunk együtt akik mögött 10, nem ritkán 20-30 éves szakmai tapasztalat és egy „zsák” elkötelezettség/hivatástudat lapul, a szakmai szervezetek igyekeznek hatékonyabb szabályozásokat hozni és az állam is korábban nem látott mértékben támogatja a diákétkeztetést, mégis ezek a törekvések önmagukban nem sokat érnek.

 

El kell magyarázni a gyerekeknek és nem utolsó sorban a szülőknek mit miért adunk, miért úgy, akkor és oly módon ahogy adjuk, közétkeztetőként átláthatónak kell lennünk, ez a társadalmi felelősségünk. Sajnos ezt a társadalmi szerepet jelenleg nem sok közétkeztető cég vállalja magára.

 

Nemrégiben felkértek minket a kecskeméti Corvin Mátyás Általános Iskolából, hogy ebben a témában tartsunk meg egy előadást, amit mi örömmel elvállaltunk. Az előadás főbb kérdéskörei a -hogyan néz ki az egészséges táplálkozás/életmód, mit, mikor, hogyan, milyen módon érdemes enni, miért fontos hogy egészségesen éljünk- voltak. Az előadás interaktívan zajlott, többször kikértük a fiatal közönségünk véleményét is egy-egy témában. Alapvetően nagyon pozitív tapasztalatokkal gazdagodtunk. Eredetileg is gondolkodtunk, hogy elindulunk ebbe az irányba, így az előadáson szerzett pozitív értékek még jobban megszilárdították az alap felvetésünket, miszerint ez a helyes irány, ebben kell fejlődnünk, ezért a jövőben erre a területre is nagyobb hangsúlyt fogunk fektetni.

 

Tovább >>

hozzászólások ()

A hozzászólásod az ellenőrzést követően jelenik meg

Ha mégsem szeretnéd, hogy megjelenjen, írj nekünk és pár napon belül válaszolunk rá.

set_cookie