Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó

Belépés/Regisztráció


Facebook Instagram Youtube Circular
Széchenyi 2020

2018. május. 29.

Hirt Istvan

25 komment

Általános tévhitek az ásványvíz fogyasztásról

Minden szakértő a rendszeres vízfogyasztás mellett kampányol – na de milyen vizet igyunk?
 
Manapság a boltok polcain több száz forint/liter áron is lehet palackozott vizeket kapni, melyek a külső szemlélő számára teljesen megegyeznek a csapvízzel. Víznek néz ki, de akkor miért kerül 100-szor többe, mint a csapvíz? A drágább jobb, ez az elv határozza meg az életünket. De tényleg mindig elmondható ez?
 
A különböző nagyvállalatok elhitették velünk, hogy a palackozott víz egészséges és az, aki csapvizet fogyaszt valami általános bűnt követ el. Az elmúlt években egyfajta brandet, életérzést építettek a palackozott víz fogyasztás köré. De tényleg jobb vagy épp egészségesebb az ásványvíz (palackozott víz), mint az, ami a csapból folyik?
 
Úgy vesszük az ásványvizet, mintha nem lenne holnap - holott víz van a csapban is. Minek van az ásványvíz, miből van, és van-e egyáltalán értelme költeni rá, aztán felcipelni gyalog a negyedikre? Már nem bízunk a minden törvényi előírásnak megfelelő csapvíz minőségében?
 
Az ásványvízfogyasztás elképesztő mértékben növekedett hazánkban az elmúlt harminc évben. A nyolcvanas években az egy főre jutó átlag évi 3 liter körül volt, ez mára kb. 120 literre nőtt. Hipermarketes körutunk is ezt igazolta, forrás- vagy gyógyvizet elenyésző mennyiségben kapni, az ásványvízválaszték nagy része pedig hazaiból áll. A természetes ásványvíz mellett az elsődleges érv az egészségessége.
 
Magyarország kiváló ásványvizeiből nyugodtan fogyaszthatnak azok, akik a palackozott vizeket részesítik előnyben. Az ásványvíz fogyasztása a szervezet ásványianyag-szükségletét kielégíti, így a hőség idején a szokásosnál nagyobb folyadék- s azzal az ásványianyag-veszteség legegyszerűbb pótlására alkalmas. Viszont nem minden palackozott víz ásványvíz, még ha annak látszik is, illetve nem ásványi anyagokban különösen gazdag víz. Nem ritka a csekély, vagy igen kis ásványi anyag tartalmú palackozott víz a boltok polcain. A palackozott vizek egy része egyszerű ivóvíz, másik része kis ásványianyag-tartalmú karsztvíz, vagy ásványi anyagokban ugyancsak szegény forrásvíz, mások ásványi anyagok utólagos hozzáadásával dúsított kútvizek. A ma érvényes hazai szabályozás szerint legalább 500 mg/l ásványi anyagot kell a palackozott ásványvizeknek tartalmazni, a kalcium és magnézium sók legkisebb mennyiségének kikötése mellett, korábban pedig csak azt a vizet lehetett ásványvízként értékesíteni, amelynek ásványi anyag tartalma meghaladta az 1000 mg/l-t. Azt tanácsoljuk, hogy - akinek egészség állapota miatt orvosa másként nem rendeli - a hőség napjaiban a csapvíz mellett ásványi anyagokban gazdag vizet is fogyasszon. A magyarországi ásványvizek nagy része ilyen.
 
Mivel Magyarországon a csapvíz iható, az ország legnagyobb részén kiváló a minősége is, ezért nyugodtan fogyasztható egyenesen a csapból is, de citromkarikával ízesítve, limonádénak vagy teának elkészítve, lehűtve jóízű, garantáltan természetes, adalékanyag-mentes kiváló szomjoltó. Sokan úgy gondolják, hogy a vezetékes víz minősége nem megfelelő, de ez több kutatás és ellenőrzés során sem bizonyosodott be. A belső hálózat állapota ráadásul alapjaiban határozza meg a vezetékes ivóvíz minőségét, élvezeti értékét. Az elöregedett vezetékekből kioldódó anyagok, illetve a kialakuló pangóvíz (állóvíz) esetenként kellemetlen íz- és szaghatást eredményezhetnek. A vezetékrendszer felújításával ez a probléma nagymértékben kiküszöbölhető. Itt egyenes arányosság van: ha rossz a belső hálózat állapota, lehet akármilyen házi szuper víztisztító, nem lesz finom a víz, ha jó állapotú a belső rendszer, jó lehet az ivóvíz is. 
 
A csapvízben nemcsak nehézfémek vannak, hanem mikroorganizmusok is. Ezek kiirtására, mennyiségük határértékek alá szorítására ma már kétféle fertőtlenítő eljárást alkalmaznak: a vizet UV-sugárzással, illetve klórral kezelik. Az UV-sugárzás tökéletes fertőtlenítést biztosít, amelynek hatása a kezelés helyén érvényesül, a vezetékek távolabbi részében további fertőtlenítésre van szükség, ezt a célt szolgálja a klóradagolás.
 
A csapvíznek a palackozott vizekkel szemben több előnye van:
  • a szervezet számára megfelelő arányban tartalmazza az ásványi anyagokat
  • fizikai, kémiai, mikrobiológiai paramétereit rendszeresen ellenőrzik
  • ez a víz az ivóvízhálózaton keresztül érkezik meg az otthonunkba, így elkerüljük a szállítás, tárolás nehézségeit
  • nincs üres palack, így még a szelektíven gyűjtött, újra hasznosítható palackoknál is „környezetbarátabb
  • mindezekből következik az árbeli különbség, az ásványvíz ára kb. 60 Ft/l –nál kezdődik és valamelyik típus ára eléri a 200 Ft/l-t is, ezzel szemben az ivóvíz ára jóval kedvezőbb.
 
A konklúzió az, hogy nem minden esetben igaz a “drágább jobb” elve. Mindig járjunk utána, hogy miért fizetünk többet egy termékért, az ásványi anyag tartalma vagy pusztán a márkája miatt? Ne csak a trendeket kövessük kérdés és gondolkodás nélkül. Mindemellett pedig bízzunk meg a csapvízben is, ami bizonyítékokkal alátámaszthatóan nem egészségtelen.

 

Akár ásványvizet, akár csapvizet iszunk, a nyári hőségben különösen figyeljünk oda a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, nemcsak a magunk, hanem kiemelten a gyermekeink és a családunk idősebb tagjai tekintetében.
Tovább >>

hozzászólások ()

A hozzászólásod az ellenőrzést követően jelenik meg

Ha mégsem szeretnéd, hogy megjelenjen, írj nekünk és pár napon belül válaszolunk rá.

set_cookie