Bejelentkezés

Elfelejtett jelszó

Belépés/Regisztráció


Facebook Instagram Youtube Circular
Széchenyi 2020

2021. május. 19.

Bakos Tamás

25 komment

Az vagy amit megeszel! -avagy a menza szabályozási környezete

„Az vagy amit megeszel” -hangzik el a címben, valószínűleg mindenki ismeri vagy hallotta már ezt a mondást, mégis a statisztikák szerint már az óvodás és iskolás korúak egyre nagyobb része túlsúlyos. Ha ezt mindenki jobban szem előtt tartaná cikkünk okafogyottá válhatna.

 

Az utóbbi években számos kutatást kezdeményeztek a világ különböző szervezetei pl. WHO, amelyek a gyermekek egészségügyi állapotával foglalkozik és ezen belül az étkezés erre gyakorolt hatásával.  A felmérések általános tanulsága az, hogy a megfelelő életvitel, a rendszeres sportolás mellett az egészséges táplálkozás létfontosságú ebben a kérdésben. Ez manapság már mindenki fejében evidencia, gondolnánk, azonban a számok sajnos mást mutatnak. A zöldség és gyümölcsfogyasztás még mindig nagyon alacsony, illetve a különböző cukrozott italok és ezen belül az üdítők fogyasztása egyre emelkedik. És máris eljutottunk a közétkeztetéshez, ugyanis a gyerekek idejük jelentős részét az iskolában töltik, így napi energiabevitelük nagy részét itt fogyasztják el. Fontos fogalom ebben a témakörben az iskolák táplálkozás-egészségügyi környezete. Ez nem csak a szűk értelmében vett gyermekétkeztetést jelenti, hanem kiegészül az iskolai büfékkel, étel-italautomatákkal, ivóvízvételi lehetőségekkel, a különböző élelmezési programokkal, pl. iskolatej, iskolagyümölcs, illetve iskolai létesítményekkel, pl. tankonyhák, iskolakertek, továbbá a tanterven belüli és kívüli táplálkozásról szóló oktatási tevékenységekkel és programokkal.

 

Fontos megemlíteni, hogy Magyarországon az iskolai táplálkozás-egészségügyi környezet több eleme is jogi szabályozás alá esik, mint az iskolai közétkeztetés, illetve a népegészségügyi termékadó hatálya alá tartozó termékek iskolákban való forgalmazásának korlátozása. A közétkeztetési rendelet bevezetése előtt több alkalommal (2008/09, 2013) került felmérésre a közétkeztetés helyzete Magyarországon. Az eredmények azt mutatták, hogy az óvodai és iskolai közétkeztetés sem minőségében, sem mennyiségében nem felelt meg az egészséges táplálkozás irányelveinek, ami megerősítette azt a törekvést, hogy nem elég ajánlások közzététele, a közétkeztetés szabályozására önálló rendelet megalkotása szükséges.

 

Így jött létre több éves előkészítő munkát követően a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról szóló 37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet (továbbiakban Rendelet), mely 2015. január 1-jén lépett hatályba, és 2015. szeptember 1-jétől alkalmazandó. A Rendelet újdonsága, hogy élelmiszeralapú, és a különböző élelmiszerek felhasználási gyakoriságát írja elő. Tartalmaz a nyersanyagok mennyiségére, az adagolásra vonatkozó előírásokat. A jogszabály rögzíti, hogy minden nap kell tejet, tejterméket, zöldséget, gyümölcsöt, és gabonaalapú, ezen belül teljes kiőrlésű élelmiszereket adni. Az „üres kalóriát” tartalmazó cukrozott ételeket, italokat és a sófogyasztást is korlátozza. Újdonság, hogy a jogszabály kötelezővé teszi a diétás étkezést szakorvos által igazoltan igénylők számára a diétás étrend biztosítását.

 

A Rendelet hasznossága elvitathatatlan, azonban közétkeztetőként sokszor kettősséget szül, ugyanis a betartására való törekvés közben, egyre kevesebb lehetőség van, pont a célközönség, a gyerekek kívánságainak a teljesítésére. Ezért fontos, hogy mindenkiben tudatosuljon az, hogy a menzának mindig ennek a kettős kritériumrendszernek kell megfelelnie vagy ha úgy tetszik ezek között egyensúlyoznia. Másrészről nagyon lényeges pont, hogy a már korábban említett táplálkozásegészségügyi-környezettől az otthoni környezet se térjen el nagy mértékben, mert így a gyermekek nem tudnak megismerkedni azokkal az alapanyagokkal, ízekkel, amivel később az iskolában találkoznak és így idegenként hat rájuk. Az étkezési szokások kialakulásának nagy része kisgyermekkorban kezdődik, ezért törekedjünk minél inkább arra, hogy a jó szokások rögzüljenek.

 

Az alábbi linkeken megtalálja ezen cikk alapjául szolgáló írásokat, kutatásokat és ha felkeltette az érdeklődését további érdekes információkat talál a gyermekétkeztetés jövőjéről és fejlődési területeiről.

 

Forrás:

https://ogyei.gov.hu/orszagos_iskolai_menza_korkep

https://merokanal.hu/hirek/ilyenek-a-gyerekek-taplalkozasi-szokasai-23-europai-orszagban/

 

Tovább >>

hozzászólások ()

A hozzászólásod az ellenőrzést követően jelenik meg

Ha mégsem szeretnéd, hogy megjelenjen, írj nekünk és pár napon belül válaszolunk rá.

set_cookie